حتما شما هم در محیط کار خود افراد توانمند و شایسته را دیده اید که به جایگاه واقعی شغلی خود نرسیده اند و گاهی تصور می شود عده ای بدون داشتن شایستگی به جای افراد توانمند و لایق نشسته اند. اما واقعا راز موفقیت و پیشرفت شغلی چیست؟

اگر به منش و رفتار افرادی که در موقعیت شغلی مناسبی قرار دارند دقت کنیم، متوجه می شویم این افراد از ارتباطات قوی تری نسبت به دیگران برخوردارند. بخشی از این ارتباطات از طریق کلام و فن بیان شکل می گیرد. اگر ما بتوانیم با استفاده از کلام اثربخش با دیگران تعامل مناسبی داشته باشیم، نقش فوق العاده ای در تغییر نگاه دیگران به ما خواهد داشت. یعنی زمانی که بتوانیم به صورت شایسته نظر خود را مطرح کنیم، با مدیران و سایر افراد ارتباط کلامی مناسبی داشته باشیم و بدون بحث و جدل و با استفاده از ترفندهای کلامی بتوانیم به صورت دوستانه مسائل کاری را حل کنیم، موجب تغییر نگاه دیگران به ما می شود و جایگاه شغلی ما را ارتقاء می بخشد.

یک نکته بسیار مهم برای رسیدن به ارتقاء شغلی این است که همیشه سعی کنید نسبت به سطحی که هستید یک درجه بالاتر رفتار کنید. یعنی اگر یک کارشناس معمولی هستید، سعی کنید نگاهتان به مسائل، پوشش، رفتار و به صورت کلی در همه خصوصیات شبیه یک مدیر باشید.

غر زدن ممنوع!

یادتان باشد هرگز در محل کارتان غر نزنید! اما تعریف غر زدن چیست؟ غر زدن یعنی شکایت کردن از چیزی که نمی توان آن را تغییر داد نزد شخصی که اصلا به او مربوط نمی شود. مثلا اگر ازرفتار یک راننده تاکسی ناراحت شده ایم زمانی که به محل کار خود می رسیم شروع کنیم به همکار کنار دستی خود از کار راننده شکایت کنیم! آیا کاری از دست همکار شما بر می آید یا فقط علاوه بر یادآوری آن صحنه های ناراحت کنند، این ناراحتی به همکارتان هم منتقل می شود؟ غر زدن در محل کار نه تنها دردی را دوا نمی کند، بلکه باعث می شود نگاه دیگران به شما تغییر کند.

یک نکته بسیار مهم این است که سعی کنید همیشه با نشاط به نظر برسید. با نشاط بودن فقط نیاز به تمرین دارد. سعی کنید هرزمان یادتان آمد، به خودتان بیایید و یک لبخند روی لب داشته باشید و حس خوبی به چهره خود بدهید. این کارهای کوچک می تواند انرژی مثبت را به دیگران منتقل کند و ناخواسته جذب رفتارهای شما خواهند شد.

یادتان باشد رفتارهای کوچک و هر روزه ما شخصیت ما را تشکیل می دهند. اگر شخصی هستید که در محل کار خود مدام غر می زنید، به جای ارائه پیشنهادهای موثر گله و شکایت می کنید، راز استفاده از کلمات مثبت را نمی دانید و مدام منفی بافی می کنید، انتظار نداشته باشید مدیر ارشد شما را به عنوان فردی قابل اطمینان و لایق رسیدن به جایگاه شغلی بالاتر ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *