اگر می خواهید ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنید بدون شک باید روی صدای خود کار کنید. داشتن صدایی رسا و واضح می تواند در برقراری ارتباط شما با دیگران بسیار موثر باشد.

مراقب باشید دچار توهم صدای بلند نشوید!

از آنجا که موقع حرف زدن، صدای ما داخل جمجمه می پیچد و انعکاس ایجاد می شود، صدایی را که از خودمان می شنویم بلندتر از صدای واقعی ما است که دیگران آن را می شنوند.

یعنی زمانی که حرف می زنیم، صدایمان را بلندتر از صدای واقعی که مخاطب می شنود تصور می کنیم و گاهی این توهم باعث می شود تن صدای خود را پایین بیاوریم.

یکی از خسته کننده ترین زمانها برای همه افراد زمانی است که بخواهند به سختی به صدای طرف مقابل گوش دهند. هر چقدر شمرده تر و با صدای رسا صحبت کنید، مخاطب تمایل بیشتری پیدا می کند تا با شما هم کلام شود.

هر شخصی با توجه به ویژگی های فیزیولوژیک خود صدای خاصی دارد. می توان با تمرینهایی سطح صدا را به سطح مطلوب نزدیک کرد. یکی از این تمرینها این است که با تنفس عمیق حجم هوایی را که وارد شش ها می شود افزایش دهیم. هوایی که وارد شش شده است، هنگام بازدم و برخورد با تارهای صوتی تولید صدا می کند و هر چقدر این هوا قدرت بیشتری داشته باشد، صدای ما بم تر، پرحجم تر و بلندتر می شود.

یک راه دیگر برای پرورش صدا این است که برای صدای خود چند سطح را در نظر بگیرید و با گفتن آ آ آ به صورت ممتد در یک سطح سعی کنید آن را به سطح بالاتر و بالاتر برسانید و دوباره این مسیر را به صورت عکس طی کنید. یعنی از سطح بالاتر به سطح پایین تر برسید. با این کار می توانید روی صدای خود کتنرل بیشتری داشته باشید.

گفتن میم ممتد خمیرمایه صدای شماست. میم ممتد را در تمرین های روزانه خود داشته باشید و پس از مدتی متوجه تغییر صدایتان خواهید شد.

اگر صدای شما خیلی ضعیف است، سعی کنید تمرین کنید و به صورت آگاهانه با صدای بلند کتاب بخوانید یا بلند بلند صحبت کنید. حتی می توانید این کار را به تنهایی انجام دهید. معمولا افراد درونگرا از آنجا که کمتر با دیگران صحبت می کنند، تن صدای ضعیف تری دارند. بهتر است انجام این تمرین ها را جدی بگیرید.

صدای شما هر سطحی که داشته باشد، می توانید با انجام تمرینهای گفته شده آن را به سطح مطلوب نزدیک کنید. فقط به خاطر داشته باشید داشتن استمرار در این کار بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *