آیا تا به حال برای شما پیش آمده که مشغول صحبت کردن باشید ولی کلمات یادتان نیاید؟ یا در جمعی از شما خواسته می شود صحبت کنید ولی کلامتان انسجام لازم را ندارد و بعد از جلسه با خودتان خلوت می کنید که ای کاش فلان حرف را زده بودم. یا در حین صحبت کردن تپق می زنید، رشته کلام از دستتان خارج می شود، مِن و مِن می کنید و موقع صحبت کردن در میان جمع دچار تپش قلب و استرس می شوید؟

یادگرفتن فن بیان یعنی تسلط بر همه مواردی که به آن اشاره کردیم. یعنی بتوانیم حرفمان را به صورت روان و منسجم به دیگران انتقال دهیم. بله به همین سادگی. فن بیان یعنی خوب و روان صحبت کردن به طوری که مخاطب منظور ما را به راحتی دریابد.

امروزه تقریبا در هر محله یا خیابان یک آموزشگاه زبان، آموزشگاه موسیقی، آموزشگاه کامپیوتر و بسیاری از آموزشگاههای دیگر وجود دارد. البته یادگیری همه اینها مزایای بسیاری برای ما دارد اما جای خالی آموزشگاه مهارتهای ارتباطی و فن بیان در این میان بسیار خالی است.

اگر شخصی تا مقطع دیپلم تحصیل کرده باشد، در طول دوران مدرسه چیزی حدود صد تا کتاب را مطالعه کرده، امتحان داده و قبول شده. اما در کدام یک از این تعداد کتاب، مهارتهای ارتباطی و فن بیان گنجانده شده است؟ در کدام آموزش ما یاد گرفته ایم چطور اعتماد به نفس داشته باشیم؟ کجا آموخته ایم چطور بدون استرس جلوی جمع صحبت کنیم؟ اتفاقا در طول دوران تحصیل در مدرسه یاد گرفته ایم که هر کس کمتر حرف بزند نمره انضباط بهتری می گیرد! یعنی عملا به سکوت و خجولی تشویق شده ایم.

همه ما افرادی را می شناسیم که در حیطه کاری خود بسیار متخصص هستند ولی معمولا کسانی به جایگاه های بالا می رسند که بتوانند با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنند. در مکانهای اجتماعی کسانی موفق تر هستند و بیشتر به چشم می آیند که از قدرت بیان بهتری برخوردارند و بیشتر از دیگران می توانند ارتباط برقرار کنند.

جالب است که برای دریافت گواهینامه رانندگی باید ساعتها آموزش تئوری و عملی ببینیم اما برای مهمترین مهارت زندگی یعنی توانایی برقراری ارتباط با دیگران هیچ آموزشی دریافت نمی کنیم!

بدون شک یکی از بهترین سرمایه گذاری ها آموختن مهارتهای ارتباطی و فن بیان است چرا که تا پایان عمر با ما خواهد بود. وقتی بتوانیم در میان جمع خوب صحبت کنیم، اعتماد به نفسمان بالا می رود و هر چه بیشتر این کار را انجام دهیم باعث می شود از عملکرد خود رضایت داشته باشیم و خودمان را شخص موثری و مفیدی می بینیم و این باعث می شود عزت نفسمان هم بالاتر رود.

حرف بزن تا شناخته شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *