اگر داوطلب عضویت در شورای دانش آموزی شده اید باید بدانید یکی از مهمترین مهارتهایی که باید به آن تجهیز باشید، داشتن فن بیان قوی است. ممکن است برای اداره مدرسه خود ایده های بزرگی در ذهن داشته باشید، ولی تا نتوانید آنها را بر زبان بیاورید و دیگران را متقاعد کنید، نتیجه ای نخواهید گرفت.

چه در زمان تبلیغات شورای دانش آموزی و چه زمانی که به عنوان نماینده آنها رای آورده اید و قرار است در جلسات مهم تر به احقاق حقوق دانش آموزان بپردازید. در هر صورت باید بدانید یادگیری مهارت فن بیان یکی از ضروری ترین مهارتهایی است که اگر برای دیگران لازم است، برای شما به عنوان نماینده دانش آموزان واجب است.

از مهمترین مواردی که برای داشتن فن بیان موثر لازم است، کنترل استرس صحبت در جمع است. شما به عنوان یک سخنران باید اصول یک سخنرانی حرفه ای را بدانید. اگر تا به حال برای جمعی صحبت کرده باشید حتما می دانید که در لحظه اول چه استرسی شما را فرا می گیرد. اگر راه های کنترل آن را ندانید، ممکن است مطالبی که مدتها روی آن تمرکز کرده اید را فراموش کنید.

مراقب باشید تپق نزنید! اگر قرار است یک سخنرانی تاثیر گذار و روان داشته باشید باید مراقبت کنید تپق نزنید و کلمات را کاملا شمرده تلفظ کنید. تمرینهای بسیار زیادی برای جلوگیری از تپق زدن وجود دارد. یکی از این تمرینها بازکردن دهان به اندازه کافی است. اگر عضلات دهان خود را تقویت کنید و همه حروف را به درستی ادا کنید احتمال تپق زدن شما بسیار کم می شود.

زبان بدن شما نقش بسیار مهمی در انتقال مطالب به دیگران دارد. باید با قامتی مطمئن و با اعتماد به نفس کافی شروع به صحبت کنید. در حین صحبت کردن به تریبون لم ندهید و سعی کنید کاملا حرفه ای به نظر برسید.

سعی کنید به چشمان مخاطب خود نگاه کنید و از نگاه کردن به در و دیوار و سقف و کف زمین خودداری کنید.

استفاده از واژه های مثبت می تواند تاثیر کلام شما را برای سخنرانی تبلیغاتی شورای دانش آموزی و هر جای دیگری که صحبت می کنید، بیشتر کند. واژه های مثبت حس خوبی را به مخاطب القا می کند و باعث می شود سخن شما را بهتر بپذیرند. چرا که انسان به صورت ذاتی دارای فطرت پاک است و سخنان مثبت را بهتر می پذیرد.

می توانید برای شرکت در جلسه های حضوری آمادگی برای سخنرانی شورای دانش آموزی با ما در مدرسه سخن همراه باشید. پروین جلیلوند – مدرس کارگاه فشرده شورای دانش آموزی مدرسه سخن ۸۸۱۹۲۰۱۹

در ادامه یک نمونه متن سخنرانی رئیس شورای دانش آموزی آورده شده است.

همراه و هم نسل من!
من صدای رسای تو خواهم بود…
و در محضر وجدان خویش صادقانه عهد می بندم
به لطف مهر و اعتماد تو
صدای خواسته ات را با تعهد به گوش اجابت می رسانم.
و تمام آنچه را در توان دارم
برای بهتر شدن حال پرورش ، آموزش، سلامتی و ورزش
به کار خواهم بست.

من و تو زاده نسلی هستیم که می داند که می تواند!
من و تو اگر ما شویم، پیروزیم!
نسل ما می داند برای رسیدن به خواسته های برحقش
باید تلاش را سرلوحه خویش قرار دهد
و با وجود ناهمواری ها
با درایت و تدبیر
با سلاح سخن
و با گفتمان موثر
راه را هموار خواهیم کرد…
دستان اعتمادت را به دستان مشتاق من بسپار
همراه من باش که تا رسیدن به قله های سعادت
پا به پای تو خواهم آمد…

یک نکته بسیار مهم برای موفقیت در انتخابات شورای دانش آموزی داشتن شعار تبلیغاتی مناسب است. برای دیدن نمونه شعار تبلیغات شورای دانش آموزی از گلبهار امانی اینجا را ببینید.  

ترفندهایی برای رای آوری تضمینی انتخابات شورای دانش آموزی از فریبا صدری را اینجا ببینید.

تکنیکهای موثر در تبلیغات انتخابات شورای دانش آموزی را از صفحه سونا شکوه ببینید.

اگر به اطلاعات، شعارها و تبلیغات بیشتری در زمینه شورای دانش آموزی نیاز دارید، صفحه مدرسه سخن را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *